Lennuk tuli Asumõisa poolt, enne Koorküla veskit oli telefonitraadid katki tõmmanud ja kukkunud üle jõe. Lendur olevat surma saanud? Esimesena olevat ära viidud lennuki mootor.Täiendasid Harald Mõtus ja Vello Inno.

   Ella Mikk tuli tütrega üle põllu koju, Laksi tallu. Ta nägi, kuidas lennuk hakkas alla kukkuma.  Lennuk tuli otse tema peale, ta heitis hirmuga  kõhuli ja peitis  lapse enda alla. Õnneks kukkus lennuk kaugemale, (kuid otse tiiki?), murdes enne puulatvu maha.

   Saksa lennuki mootor oli ca 1942. a Koorküla kohal rikki läinud? (See oli juhtunud 1944. a kui rinne seisis Väike-Emajõe ääres. Saksa lennuk oli pihta saanud ja kukkus alla Koorkülas.)Vesine ja pehme pinnas aitas lenduril ellu jääda, kuigi ta pea olnud verine. Varsti olid sakslased kohal, viisid lenduri ära ja panid valve välja.  Siis jõudis kohale suur veoauto, lennuk tõmmati tiigist välja, tiivad võeti kere küljest lahti, kõik laaditi autole ning viidi ära.

   Kaks vene lennukit olevat tulnud Koorküla mõisa poolt. Sakslased olid õhutõrjekahurist neid tulistanud. Lennukid olid lennanud üle Koorküla Valgjärve ja kohalik inimene oli siis näinud ainult ühte. Sellest siis ka jutt, et kuhu teine kadus.

Veel  liigub ringi jutt, et Koorküla Valgjärves olevat ka lennuk, kõige sügavama koha lähedal. Siiani seda leitud ei ole, kuigi noodavedajad seda kohta vältisid. Küll oli aga sõja ajal järvele maandunud vesilennuk , mis oli tulnud haavatud saksa kindralile järele.

   Umbes 1960. a paiku hakkasid metsamehed metsaveotraktoriga Valgjärvest lennukit välja tõmbama. Kusagile nad trossi kinnitasid (?) ja traktor ei jõudnud tõmmata või läks tross katki. Pidasid siis kaldal nõu, mida edasi teha. Äkki läks traktoril pidur pealt ära ja see hakkas mäest alla liikuma. Kõikide nähes kadus masin vee alla. Hiljem öeldi, et  7 m sügavusel  jäänud pidama. Järgmisel päeval olid Võrtsjärve tuukrid kohal. Esimesel korral kinnitasid nad trossi traktori kabiini külge ja see tõmmati  ilma traktorita kaldale. Teine kord õnnestus tross traktori kere külge panna. Kuid nüüd ei jõudnud üks metsaveotraktor seda välja tõmmata. Lõpuks sikutasid seda kolm traktorit, mudane ja vetikatega koos masin tuli välja, kuid lennukit viimase trossi otsas polnud. Vaatasin seda kaldalt mõlemal päeval pealt.

Seda jutustas Ella Mikk ja lennukit käisid vaatamas Jüri Villemson ja Vello Inno, traktoreid vaatas kaldalt Rein Mikk, täiendas Harald Mõtus.

 Lennuk3.JPG