1751. aasta revisjon ja vakuraamat

RGADA.274.1.228/1, kaader  331-386

Tõlkida aitas Kirsti Ervola

Koorküla ja Asu mõisa omanik on lesestunud sillakohtuadjunkti proua von Freytag (Gertrud Helene von Loringhoven, sündinud von Taube). Mõisa hooned on enamasti uued ja heas korras. Koorküla mõisal on 60-pealine veisekari. Osa mõisa heinamaad asus Lätimaal Seatinnas. Kokku saadi 26 kuhja heinu. Kahe jahvatuskiviga veski jahvatas mõisale 40 vakka rukist, kuid Omuli veski töölehakkamisel jäi vett väheks ja sai jahvatada ainult ühe kiviga. Härgmäe teel olevas kõrtsis müüdi 20 tündrit õlut (Jaki? ca 2600 liitrit) aastas. Kubjas on Pertle Zimm. Endine kubjas Utso Maddis on nüüd kiriku vöörmünder.  

Külad, sulgudes talud: Keyserküll (Keisri, Hanso Ussa, Kaustre on nüüd Laxi) , Laukaste (Reckusse, Marcusse on nüüd Kurseme, Silla Otza, Kitze) , Sohwikeste (Sohwiste), Korküll (Picker), Blanckensee (Lanemetz, Blanckensee, Linsi, Werri Oja, Ottre Elaso, Kocka, Jerwe Hanso, Udso, Jack, Jewa). 

Koorküla taludesse oli tulnud palju inimesi Riidajast, kuid mõisnik (Andreas Wilhelm von Stryk) nõudis need tagasi: Kaustre Jaan, Reckusse Matt, Kurseme Jack, Silla Otza Tõnnis ja Matz, Picker Hanso Michel ja Henn, Linsi Ado, Werri Oja Mert, Jerwe Hanso Henn ja Pedo.

Koorküla taludes oli 55 tööjõulist meest ja 55 tööjõulist naist, 15 vana meest ja 15 vana naist, 60 poeglast ja 37 tütarlast – seega kokku 237 inimest. Lisaks 42 hobust, 15 varssa, 12 härga, 76 veist, 39 vasikat.

Koorküla mõisa kõrvalmõis Asu mõis ehitati Assu Hansu ¼ adramaa peale juba rootsi ajal. Nüüd on mõisal heas korras vajalikud majandushooned, kuid uut elumaja ei ole veel (põles 7 aastat tagasi maha). Kubjas on Koordi Caspre Jurry. Asu mõisal on 20-pealine veisekari, kuid 10 on neist surnud. Heinamaad andsid 10 kuhja heinu.

Asu külad, sulgudes talud: Sohwiste ( Ingaste), Korrekülla (Kordi, Nibur, Assu).

Asu mõisa taludes oli 23 tööjõulist meest ja 21 tööjõulist naist, 3 vana meest ja 4 vana naist, 16 poeglast ja 12 tütarlast – seega kokku 79 inimest. Lisaks 11 hobust, 7 varssa, 6 härga, 14 veist, 14 vasikat.