Kodukandipäev tõi kokku palju koorkülalasi
17.08.2006
Vello Jaska

Koorküla kodukandipäeval käisid endised ja praegused elanikud, kes jagasid külarahvaga oma mõtteid ja mälestusi, rääkisid ka külaelu rõõmudest ja valupunktidest.

Külaelanikud leidsid, et töökohti napib, mõned töövõimelised inimesed käivad linnas leivaraha teenimas, üksikud peavad talu. Rõõmu teeb see, et endisesse Koorküla metskonna majja on tekkinud uus turismitalu.

Koorküla elanikke ei rahulda bussiliiklus. Valka ei saa hommikuti kuidagi. Alles õhtul kell 17.45 läheb esimene liinibuss Valga suunas. Kindlasti oleks vaja hommikul Valka suunduvat bussi.

Ka Hummuli vallamajja ning perearsti juurde on peaaegu võimatu saada. Kooli ajal, kui õpilaste buss liigub, on väljapääsemine mõnevõrra hõlpsam.

Vahepealsete aastatega on Koorküla rahvamajagi sootumaks teiseks saanud. Uus punane katus on hoonele peale pandud, vee ja kanalisatsioonisüsteem välja ehitatud, duširuum sisse tehtud.

Lava ja mõned abiruumidki on läbinud täieliku uuenduskuuri. Territooriumi korrashoidmine on varasemaga võrreldes selle poolest hõlpsam, et on oma muruniiduk.

Suviti käib Koorkülas väga palju turiste. Tavaliselt tullakse maalilisi koopaid vaatama. Puhkeõhtutel on kurja juur alkohol. Probleemiks on ka see, et isegi puhkepäevadel tullakse rahvamajja koroonat ja lauamänge mängima, õlled kaasas.

Oma tööst Koorküla rahvamaja juhatajana aastatel 1963–1976 rääkis Saale Markvard. Kõlama jäi, et nendel aastatel käis Koorküla rahvamajas vilgas kultuuriline tegevus. Töötas laulukoor, laste ja täiskasvanute näitering, lasteorkester, estraaditrupp, rahvatantsuring jne.

Oma mõtteid ja mälestusi jagasid kodukülarahvaga ka Ants Kirsipuu, Lembo Reinhold ja teised. Silmarõõmu pakkusid kodukandipäevale tulnuile kohalikud tantsutüdrukud.

Nalja ja naerutükiga “Hõissa pulmad!” tuli koorkülalaste ette Tõrva kultuurimaja näitetrupp, lavastaja rollis Kaie Tähe. Akordionipalu mängis Arvu Meltsas. Tantsulusti pakkus Harald Laidre bänd Tõrvast.

Seekordsel kodukandipäeval osales ka Helme vallavanem Tarmo Tamm, kes lubas, et vallas tahetakse rahvamaja säilitada ja tegevust selles majas hoogustada. Rahvamajas on mõeldud üks ruum Eesti Posti jaoks korda teha.

Koorküla rahvamajas toimunud viienda kodukandipäeva korraldas rahvamaja juhataja Maire Mäll koos abilistega. Esimene Koorküla kodukandipäev toimus 1993. aastal.

“Oleme püüdnud alati mitmekülgse programmi kokku panna, et pakkuda igale kodukandipäevale saabunule midagi uut ja huvitavat. Samas oleme jätnud aega ka oma sugulaste ja tuttavatega kokku saada ning kunagi käidud radu külastada,” selgitas Maire Mäll.

Lemme Maisla pere võttis enda õlgadele rahvamaja ümbruse korrastamise ja ruumide puhastamise. Vaike Markson ja Virve Sirkel andsid oma isiklikest kogudest näituse korraldamiseks fotosid.

Kohalike isetegevuslaste ja külalisesinejatega saadi hõlpsasti kokkuleppele.

Ürituste korraldamine muutub aga iga aastaga üha raskemaks, sest kaugemate külade elanikkond aina kahaneb.

“Kui ma 1994. aastal siinse rahvamaja juhatajana tööle asusin, oli tegijaid ja kaasalööjaid küllalt. Nüüdseks on külas ligemale üheksakümmend inimest vähemaks jäänud. Olukorra muudab raskeks see, et ansamblid on väga kallid. Vanasti oli võimalik pääsmetest laekunud raha eest orkestri kinni maksta, aga nüüd ei saa sellele küll loota,” rääkis Mäll.