Saale Markvard/Nirk sündis 25. septembril 1933. aastal Koorkülas Raja talus. Saale isa August oli talumees, ema Liisa aga kodune ja kasvatas lapsi. Peres oli veel kaks tütart, Silvia ja Salme ning poeg Helmut. Tuntud on ka Saale onupoeg, kirjandusteadlane ja kirjanik Endel Nirk.

Koorküla algkooli läks Saale 1942. aastal. Tol ajal oli kool 6-klassiline ja seal töötas kolm õpetajat: koolijuhataja August Jõgi, Helvi Jõemets ja Amanda Karu. Lemmiktundideks olid joonistamine ja kehaline kasvatus. II klassis olid õpetajateks August Jõgi, Helvi Jõemets ja Helene Reimann. III klassis 1944. aastal August Jõgi, Helvi Jõemets ja Adeele Trolla. August Jõgi küüditati Siberisse ja koolijuhatajaks jäi Helvi Jõemets. 1945. a sai kooli direktoriks Oskar Pehk, õpetajatest meenuvad 4. klassis Helvi Jõemets, Luule Nurmela, Uno Riit ja Helju Liiv. 1946. a oli kooli direktor Oskar Pehk, õpetajateks Helvi Jõemets, Erich Alusaar, Aino Kohv, Mattias Zukker ja Elma Kirss. 1947. a 6 klassis tuli juurde uus õpetaja, Elfriide Kallistratova, 1948. a Silvi Jõemets. Saale lõpetas Koorküla kooli kaks korda: 1949 a ja 1950. aastal. Kuna Saale ei tahtnud minna keskkooli ja vanemad ei tahtnud tütart kaugemale saata, siis jäigi ta koos õe Salmega 7. klassi teiseks aastaks. 1950 aasta kevadel oli direktoriks Elfriide Kallistratova, õpetajateks Uno Heidenberg, Rutt Heidenberg, Asta Rasso ja Elfriide Saar.

1952. a töötas Saale Koorküla külaraamatukogu juhatajana, peale selle asus õppima Kuremaa veterinaarkooli. 1958-1963 a õppis ta Väimela tehnikumis veterinaariat. Veterinaarina töötas Saale kolhoosis „Uus Elu“, kolhoosis „Lenini Tee“ ja kodukolhoosis „Võit“. 1964. a läks Saale edasi õppima Viljandi kultuurikooli (1964-1976) kaugõppe osakonda näitejuhtimise erialale.

1963 a kevadel sai tööle Koorküla Rahvamajja, 1976 a alates Tõrva Kultuurimajja.

Saale organiseeris Koorkülas laste näiteringi, sõnakunstiringi, kodu-uurimise ringi. Koos käisid laulukoorid Mari Kulli ja Aado Kaasiku juhendamisel. Tõrvas osales Saale mitmetes näidendites ja lavastustes : Otsida ja leida“, „Õhuloss pilvemaal“, lavastas ise üle 10 näidendi.

Saale on palju joonistanud, maalinud ja valmistanud kunstipäraseid käsitööesemeid. Saale abikaasa on Georg, lapsed Tarmo ja Maila.

Kasutatud Maris Laidre uurimistöö andmeid aastast 2006 ja

Saale mälestusi 2009. aastal.

Tõrva linnaraamatukogus on välja pandud kohaliku kunstniku Saale Markvardi tööd. Näitus tõestab, et tegu on mitmekülgse, andeka ning huvipakkuva kunstnikuga.

Saale Markvard on mitmekülgsete võimetega inimene. Muu hulgas oskab ta juhendada näiteringe, vesta lastele muinasjutte, joonistada, teha portselani- ja siidimaali, valmistada mitmesugustest materjalidest kaelaehteid. Ilmselt on tema kujunemisele kaasa aidanud oskus talletada eneses kõike ümbritsevat ja seda lahti mõtestada.
Äsja avatud Saale Markvardi taieste näituse korraldasid Tõrva linnaraamatukogu juhataja Tiina Rillo ning klienditeenindaja Helbe Sults. Avamisüritusele lisasid emotsionaalseid toone viiuldajad Kristiina, Angela ja Katrin Kannukene.

«Näitusele tõin valiku oma viimase aja töödest,» rääkis kunstnik oma talendi austajate poole pöördudes. «On õnnitluskaarte, looduslikest materjalidest seinapilte, klaasi- ja portselanimaali ja muidugi ehteid. Enamike põhimaterjaliks teokarbid.»
   Saale Markvardi maalingute lemmiktemaatikaks on loodus ja ümberkaudsed vaatamisväärsused. Sinimustvalgetes värvides taldrik sümboliseerib aga Eesti Vabariigi üheksakümnendat aastapäeva.
«Tõdeme taas, et meie kodulinnas elab väga palju huvitavaid ja võimekaid inimesi,» ütles Tõrva linnapea Agu Kabrits näitust avades.
Sama mõtet väljendasid erinevates värvitoonides lilled ja südamlikud käepigistused, mis päevakangelasele osaks said.
     Saale Markvard on sündinud ja kasvanud Valgamaa äärealal Koorkülas. Lõpetanud kohaliku seitsmeklassilise kooli, Väimela zooveterinaartehnikumi ning Viljandi kultuurikooli. Töötanud loomaarsti, Koorküla rahvamaja juhataja, Tõrva kultuurimaja direktorina ning Valga Tavandinõukogu kunstnikuna. Hetkel võtab osa Tõrva kunstistuudio tööst.Esinenud isikunäitustega muu hulgas Tsirguliinas, Sangastes, Mõnistes, Harglas, Helmes, Koorkülas, osalenud Valga kunstikuu ühisnäitustel.

 

Valgamaalane 7.02.2008. a

Vello Jaska